Dvišlaitis stogas – konstrukcijų tipai ir privalumai

Home » Dvišlaitis stogas – konstrukcijų tipai ir privalumai

Dvišlaitis stogas šimtmečius vyravo kaip dominuojantis architektūrinis dizainas, puošiantis daugybę namų ir pastatų visame pasaulyje. Senovės graikų ir romėnų laikais du stogų šlaitai buvo naudojami šventykloms ir kitoms didingoms konstrukcijoms puošti. Laikui bėgant dvišlaičio stogo konstrukcija išplito visoje Europoje ir už jos ribų. 

Jie pasižymi ikoniška trikampe forma, sudaryta iš dviejų nuožulnių šlaitų, susikertančių aukščiausiame taške, kuri ne tik suteikia estetinį grožį, bet ir puikiai apsaugo nuo atmosferos poveikio – vėjo, lietaus, sniego, saulės spindulių ir temperatūros svyravimų.

Nenuostabu, kad šie laikui nepavaldžiomis estetinėmis ir praktinėmis savybėmis pasižymintys stogai ir šiandien išlieka populiariu modernių namų statybos pasirinkimu. 

Šiame tinklaraščio įraše pasigilinsime į dvišlaičių stogų dizaino elementus ir privalumus, taip pat aptarsime įvairias medžiagas ir galimas pritaikymo galimybes. 

Dvišlaičio stogo konstrukcija

Pagrindinė dvišlaičio stogo savybė – trikampė forma, kurią sukuria dvi nuožulnios stogo plokštumos, susikertančios ties centriniu kraigu. Dėl šios paprastos konstrukcijos dvišlaičius stogus lengva statyti, prižiūrėti ir taisyti, o tai prisideda prie ilgalaikio jų populiarumo.

Dvišlaičio stogo konstrukcija yra nesudėtinga. Jos pagrindą sudaro gegnės, kurių vienas galas yra tvirtinamas prie kraiginės sijos, o kitas prie mūrtašio. Tokia sistema yra ganėtinai paprasta ir nereikalauja didelio medžiagų kiekio. Tačiau ji tinka tik tais atvejais, kai dengiamas yra nedidelis plotas, arba pastatas turi vidines nešančias sienas.

Dvišlaičiai stogai gali būti pritaikyti prie įvairių architektūrinių stilių ir poreikių. Galima sudaryti skirtingas dizaino variacijas bei reguliuoti stogo nuolydį taip, kad būtų optimizuotas konstrukcijos stabilumas, vandens nutekėjimas ir erdvė po stogu. 

Dvišlaičio stogo tipai

Tačiau kokios gi tos dizaino variacijos, jei viskas skamba gana paprastai – du šlaitai? Vis dėlto net ir juos galima įrengti skirtingais būdais. Dvišlaičio stogo konstrukcija yra skirstoma į tokius tipus:

  • Simetrinis dvišlaitis stogas. Tai paprasčiausia konstrukcija, kurioje abu šlaitai yra tokie patys, o kraigas tęsiasi per namo vidurį. 
  • Asimetrinis dvišlaitis stogas. Tai dvišlaičio stogo konstrukcija, kurioje skiriasi tiek šlaitai, tiek jų nuolydžio kampai. Mažesnio nuolydžio šlaitas gali tęstis ir toliau už namo fasado ribų, todėl po juo patogu įrengti garažą ar terasą. 
  • Dvišlaitis mansardinis stogas. Kitaip žinomas kaip laužytas stogas, šis stogas pasižymi šlaitais, kurie abu yra padalinti į dvi plokštumas, montuojamas skirtingu nuolydžiu. Tai konstrukcija, kurią turbūt sudėtingiausia tiek projektuoti, tiek montuoti. 

Visgi tai gan mėgstamas dvišlaičio stogo tipas. Tokia forma leidžia pilnai išnaudoti erdvę mansardoje, joje galima įrengti gyvenamąją erdvę. Kainos atžvilgiu šis stogas žymiai nesiskiria nuo kitų dvišlaičių stogų tipo, tačiau turi akivaizdų pranašumą gyvenamojo ploto panaudojime. Po tinkamai sumontuotu laužytu stogu esančios patalpos plotas gali būti kone toks pats kaip po ja esančios patalpos.

  • Kelių lygių dvišlaitis stogas. Ši konstrukcija išsiskiria iš kitų dvišlaičio stogo konstrukcijų tuo, kad jai įrengti būtina vidinė nešanti siena, prie kurios būtų galima šlaitus tvirtinti skirtinguose lygiuose. Iš pažiūros ši konstrukcija primena du ar daugiau vienšlaičius stogus išsidėsčiusius vienas virš kito. Tai neabejotinai unikalaus dizaino konstrukcija, kuri ypač tvirta ir atspari aplinkos poveikiui.

Dvišlaičio stogo privalumai

Vienas iš pagrindinių dvišlaičių stogų privalumų yra tai, jog dėl nuolydžio gali lengvai nutekėti vanduo ir sniegas, todėl sumažėja vandens kaupimosi ir konstrukcinių pažeidimų tikimybė. Dėl to jie yra idealus pasirinkimas regionuose, kuriuose gausu kritulių. 

Dvišlaičiai stogai taip pat užtikrina puikų vėdinimą, nes tarpas tarp stogo šlaitų leidžia cirkuliuoti orui, todėl sumažėja pelėsio ir grybelio susidarymo rizika.

Dar vienas dvišlaičių stogų privalumas – didesnė vidaus erdvė po stogu, kurioje galima įrengti gyvenamąsias patalpas. Pasirinkus statesnį stogo nuolydį taip pat galite džiaugtis aukštesnesnėmis lubomis, suteikiančiomis namų interjerui erdvumo jausmą. 

Dvišlaičiai stogai yra universalus pasirinkimas, kurį galima lengvai pritaikyti prie jūsų estetinių poreikių ir architektūrinių sprendimų. Ant šio stogo galima montuoti pačias įvairiausias stogo dangas – nendrinius stogus, betonines ar keramines čerpes, taip pat tinka ir plieninė stogo danga – be didelio atraižų kiekio, todėl tai dar ir ekonomiška.

Taip pat mansardoje galima įrengti langus, kad padidėtų natūralios šviesos kiekis ir vėdinimas palėpėje.

Dvišlaitis stogas – tvarus pasirinkimas

Kadangi statybos pramonėje aplinkosaugos problemos tampa vis svarbesnės, daugelis namų savininkų ieško ekologiškų stogo dangų. Į dvišlaičius stogus galima lengvai montuoti saulės plokštes, taip išnaudojant didelį paviršiaus plotą ir atsinaujinančios energijos generavimui.

Be to, priklausomai nuo stogo konstrukcijos, prie dvišlaičio stogo dizaino gali būti pritaikyti ir apželdinti stogai.

Dvišlaičiai stogai snieguotose vietovėse

Kuo daugiau jūsų vietovėje kritulių žiemą, tuo didesnis šlaitų nuolydžio kampas rekomenduojamas. Nuo stogo nuolydžio didžiąja dalimi priklauso, kaip lengvai pasišalina vanduo ir sniegas. Svarbų vaidmenį čia atlieka ir pasirinkta stogo danga.

Taip yra dėl to, kad kai kurios medžiagos yra nemažo svorio, todėl stogo konstrukcijai tenka didesnė apkrova. Tarp tokių medžiagų yra čerpės ir nendrės, dėl ko jomis dengiami stogai įprastai yra aukštesni.

Metalas, bitumas ir iš jų gaminamos dangos pasižymi nedideliu svoriu, tad net ir kartu su sniego sluoksniu mažiau apkrauna stogo konstrukciją. 

Svarbiausia – profesionalus montavimas

Kaip ir visų kitų šlaitinio stogo tipų, dvišlaičio stogo projektavimą ir montavimą patartina patikėti šios srities profesionalams. Taip neabejotinai išvengsite nusivylimo ir nenumatytų išlaidų ateityje. 

Mūsų kvalifikuoti specialistai įvertins visus aspektus, kad užtikrintų konstrukcijos tvirtumą ir stogo funkcionalumą. Tarp šių veiksnių yra ir šie:

  • Stogo plotas, kuris gan paprastai apskaičiuojamas, jei šlaitai yra stačiakampių formos. 
  • Stogo svoris, kuriam apskaičiuoti reikia sudėti visų naudojamų medžiagų svorius – nuo gegnių iki stogo dangos.
  • Gegnių žingsnis, kuris ypač svarbus montuojant stogo konstrukciją. 

Reikia pagalbos įgyvendinant jūsų projektą?

Susisiekite su mumis ir aptarsime visus su projektu susijusius klausimus.