Garo izoliacinė plėvelė – montavimas ir kaip išvengti klaidų

Home » Garo izoliacinė plėvelė – montavimas ir kaip išvengti klaidų

Stogų montavimas ir priežiūra yra neatsiejama bet kokios paskirties pastato ilgaamžiškumo dalis. Svarbu ne tik kokybiškai sumontuoti stogo dangą ir užtikrinti, kad stogas patvarus, bet ir tinkamai jį izoliuoti, kad šis apsaugotų nuo drėgmės ir garų, kurie gali pakenkti stogo konstrukcijai.

Vienas esminių kelių tai pasiekti – tinkamai montuoti garo izoliacinę plėvelę. Garo izoliacija neleidžia drėgmei iš vidaus patalpų ir išorės patekti į termoizoliacinę medžiagą ir konstrukciją, taip sumažindama šilumos nuostolius ir pelėsio ar grybelio susidarymo tikimybę.

Tinkamas garo plėvelės įrengimas ir sujungimas su kitomis izoliacinėmis plėvelėmis ir konstrukcijų dalimis yra įgūdžių, žinių ir ypatingo kruopštumo reikalaujantis darbas. Todėl geriausią efektą užtikrinti jums padės tik kvalifikuoti šios srities specialistai. 

Šiame straipsnyje aptarsime garo izoliacinės plėvelės montavimo svarbą, privalumus bei pagrindinius montavimo etapus. Mūsų tikslas – padėti jums suprasti, kodėl svarbi garo izoliacinė plėvelė ir kaip tinkamai ją įrengti, kad užtikrintumėte savo stogo ilgaamžiškumą ir funkcionalumą.

Kodėl garo izoliacinė plėvelė tokia svarbi?

Vanduo ir drėgmė daro neigiamą poveikį visoms šilumą izoliuojančioms medžiagoms, mažindama jų termoizoliacinių savybių efektyvumą. Jei naudojate mineralinę vatą išorinėms atitvaroms šiltinti, turite atsiminti, jog ji lengvai praleidžia vandens garus.

Mineralinės vatos varža yra tokia pati kaip nejudančio oro sluoksnio varža. Dėl šios priežasties mineralinė vata nesulaiko vandens garų, todėl didėja garų kondensacija ant šalia esančių paviršių.

Labai svarbu, kad mineralinė vata stogo konstrukcijoje išliktų sausa, nes tik tokiomis aplinkybėmis jos šilumos izoliacinės savybės yra veiksmingiausios. 

Garo izoliacinės plėvelės savybės

Garo izoliacinės plėvelės gaminamos iš įvairių medžiagų, pasižyminčių skirtingos savybėmis, tinkančiomis skirtingoms stogo konstrukcijoms. Galite rasti įvairių storių, išmatavimų, spalvų, gamintojų ir kainų.

Dažniausiai garo izoliacinę plėvelę sudaro polietileno plėvelės sluoksnis ir armavimo tinklelis pagamintas iš polipropileno. Tai ilgaamžė, neplyštanti medžiaga atspari besikeičiančioms oro sąlygoms.

Taip pat egzistuoja aliuminiu dengtos garo izoliacinės plėvelės. Jos turi papildomą savybę – geba sulaikyti spindulinę šilumos energiją, taip sumažindamos šildymo ar kondicionieriaus sąnaudas. Jų efektyvumui užtikrinti rekomenduojama naudoti šias plėvelės kartu su metalizuotomis plėvelėmis. 

Taigi, apibendrinkime pagrindines garo izoliacinės plėvelės savybes:

  • Pralaidžios orui ir atsparios vandeniui
  • Tvirtos, neplyštančios 
  • Padedančios išvengti šilumos nuostolių 
  • Mažinančios kondensancijos riziką šilumos izoliacinėje medžiagoje

Pasiruošimas garo izoliacinės plėvelės montavimui

Garo izoliacinė plėvelė įrengiama po vidine atitvaros apdaila ar tarp termoizoliacinės medžiagos sluoksnių. Ji visada montuojama iš vidinės, šiltosios šiltinimo sluoksnio pusės. Jokiu būdu negalima montuoti garo izoliacijos išorėje.

Daugeliu atvejų tai yra karkasinės konstrukcijos su mineralinės vatos šiltinimo sluoksniu, pavyzdžiui, šlaitiniai stogai, medinės perdangos, karkasinės sienos. 

Be to, garų izoliaciją rekomenduojama įrengti gelžbetoninėse konstrukcijose tokiose kaip plokšti stogai virš šildomų patalpų. Svarbiausia, kad garo izoliacinis sluoksnis būtų sandarus ir neleistų drėgmei prasiskverbti į konstrukciją.

Jei įrengiamas plokščias stogas, šilumos izoliacija sandarinama iš abiejų pusių. Iš vidinės dengiama garo izoliacinė plėvelė, o iš išorės prilydoma bituminė stogo membrana, taip užtikrinant maksimalią apsaugą nuo vandens. 

Prieš pradedant garo plėvelės montavimą, svarbu atlikti keletą paruošiamųjų darbų:

  1. Patikrinti stogą ir konstrukciją pirma, būtina atidžiai patikrinti stogo būklę, aptikti galimus defektus, pažeidimus ar vietas, kurios gali būti ypač pažeidžiamos drėgmės. Patikrinkite, ar stogo konstrukcija yra tvirta, sausa ir nepažeista. Jei pastebite pakitimų, juos reikia sutvarkyti prieš pradedant garo izoliacinės plėvelės montavimą.
  2. Rinktis tinkamą garo izoliacinę plėvelę – atsižvelkite į stogo tipą, konstrukciją, klimato sąlygas ir šiltinimo medžiagą, kad pasirinktumėte tinkamiausią garo izoliacinę plėvelę. Renkantis plėvelę, ji turėtų būti derinama prie difuzinės plėvelės savybių. Difuzinė plėvelė nepraleidžia vandens, tačiau išleidžia garus iš konstrukcijos į išorę. Nepamirškite pasitarti su specialistais, kurie geriausiai patars dėl tinkamiausio garo izoliacinės plėvelės tipo.
  3. Įsigyti reikiamus įrankius ir medžiagas – prieš pradėdami montavimą, įsitikinkite, kad turite visus reikalingus įrankius ir medžiagas. Tai gali apimti peilius, spaustuvus, juostelę, sandarinimo masę ir kitus montavimo elementus.

Garo izoliacinės plėvelės montavimo procesas

Garo izoliacinės plėvelės montavimas apima keletą etapų. Pirmiausia, būtina nuvalyti stogo paviršių nuo purvo, dulkių ir kitų nešvarumų. Taip pat patikrinti, ar nėra pažeistų arba drėgnų vietų.

Pradėkite montuoti garo izoliacinę plėvelę nuo stogo krašto, prie stogo konstrukcijos tvirtinant specialiais spaustuvais. Užtikrinkite, kad plėvelė būtų pilnai priklijuota ir be raukšlių, kadangi tai gali neigiamai paveikti garų barjero efektyvumą. Plėvelę reikia tvirtinti prie stogo konstrukcijos visame stogo plote, laikantis gamintojo nurodymų ir rekomendacijų.

Kai visi plėvelės sluoksniai yra pritvirtinti prie stogo konstrukcijos, svarbu juos tinkamai sujungti ir užsandarinti. Tam naudokite specialią sandarinimo juostelę arba sandarinimo masę, kad užtikrintumėte hermetišką sąveiką tarp plėvelės siūlių. Rekomenduojami garo izoliacinės plėvelės sluoksnių perdengimai yra mažiausiai 15 centimetrų.

Montavimo klaidos ir kaip jų išvengti 

Nepaisant atidumo ir geriausių ketinimų, montuojant garo izoliacinę plėvelę savarankiškai gali įvykti montavimo klaidų. Štai keletas dažnų klaidų ir kaip jų išvengti:

  • Klaidingas montavimas. Stenkitės laikytis gamintojo rekomendacijų ir nurodymų dėl garo izoliacinės plėvelės montavimo. Jei nesate tikri, kaip teisingai įrengti plėvelę, kreipkitės į patyrusius meistrus.
  • Nesandarumas. Nesandarumas tarp garo izoliacinės plėvelės siūlių gali sumažinti garų barjero efektyvumą. Norėdami užtikrinti tinkamą sandarumą, naudokite kokybiškas sandarinimo medžiagas ir įsitikinkite, kad visos siūlės yra tinkamai užsandarintos.

Jungiant siūles rekomenduojama įrengti 100-150 mm pločio užlaidas, tvirtai prispaustas prie konstrukcijos ar suklijuotas lipnia juosta. Kitas ypač svarbus niuansas – garo izoliacinės plėvelės prijungimas prie šalia esančių konstrukcijų, tokių kaip: vėdinimo kanalai, langai, dūmtraukiai. Tokias vietas reikėtų papildomai apklijuoti juosta ar hermetizuoti mastika, kadangi vandens garai gali prasiskverbti net į mažiausius plyšius.

  • Stogo reikalavimų neatitikimas. Pasirinkus netinkamą garo izoliacinės plėvelės tipą, gali kilti problemų su stogo funkcionalumu ir ilgaamžiškumu. Prieš montuojant plėvelę, įsitikinkite, kad ji atitinka stogo reikalavimus ir yra suderinama su stogo šiltinimo medžiaga bei stogo konstrukcija.
  • Neteisingai sumontuoti vėdinimo sistemos vamzdžių praėjimai. Įrengus garo izoliacinę plėvelę, būtina pasirūpinti patalpos vėdinimo sistema. Kadangi vėdinimo vamzdynai kirsis su garo izoliacine plėvele, būtina užsandarinti susikirtimo vietas. Vienas iš būdų tai padaryti – naudoti metalizuotą juostą su klijuojančiu butilo sluoksniu, kurioje išpjaunama vamzdžio skersmens skylė, užmaunama ant vamzdžio, ir apvyniojama butilo juostele. 

Žinoma, geriausia vėdinimo vamzdžius pravesti už garo izoliacijos, bet tam gali trukdyti tarpelis tarp garo izoliacinės plėvelės ir apdailos sluoksnio. Tokiu atveju labiausiai tiktų mažo skersmens, lankstūs vamzdžiai pagaminti iš polipropileno. 

  • Netinkamai sumontuota elektros instaliacija. Dažnai atliekant darbus be specialistų pagalbos, garo izoliacinė plėvelė pažeidžiama, kai montuojami kištukiniai lizdai ar apšvietimo dėžutės. 

Apgalvokite iš anksto, ar sienoje planuojate įrengti elektros instaliaciją. Jei taip, apdailą atitolinkite nuo sienos. Galite palikti plėvelę neįtemptą ties kištukiniais lizdais ir jungikliais tiek, kad į tarpą tarp gipso kartono ir plėvelės tilptų instaliacinė dėžutė.

Garo izoliacinė plėvelė – esminė ilgaamžiškumo dedamoji

Garo izoliacinė plėvelė yra esminė stogo dalis, padedanti apsaugoti konstrukciją nuo drėgmės ir garų poveikio. Teisingai sumontuota garo izoliacinė plėvelė gali prailginti stogo tarnavimo laiką, sumažinti energijos sąnaudas ir pagerinti komfortą. 

Atidžiai laikydamiesi montavimo etapų ir išvengdami klaidų, galite užtikrinti tinkamą garo izoliacinės plėvelės veikimą ir ilgaamžiškumą. 

Kilus klausimams dėl garo izoliacinės plėvelės montavimo, svarbu kreiptis į patyrusius specialistus, kurie padės jums rasti geriausius sprendimus savo stogui.

Reikia pagalbos įgyvendinant jūsų projektą?

Susisiekite su mumis ir aptarsime visus su projektu susijusius klausimus.