Kokią stogo dangą rinktis?

Home » Kokią stogo dangą rinktis?

Renkantis stogo dangą įprasta susidurti su daug keblių klausimų, kadangi šiandien rinkoje pasirinkimų – begalė. Įvairios medžiagos, spalvos, formos, dizainai. Be abejo, kaina neretai būdavo pagrindinis faktorius, lemiantis stogo dangos pasirinkimą. Tačiau turint omenyje, kaip svarbu stogo ilgaamžiškumas ir kokybė, vadovavimasis tik kaina gali atnešti daug nuostolių ateityje.

Tai pagal ką gi rinktis ir kaip žinoti, kokia danga tinkamiausia jums? Lengvo atsakymo, deja, nėra. Kiekvienas pastatas yra unikalus, todėl kas geriausia vienam, nebūtinai tiks kitam. 

Vis dėlto, sprendimas gali tapti daug lengvesniu, kai žinote, kokius klausimus svarbiausia sau užduoti ir į kokius aspektus būtina atsižvelgti renkantis stogo dangą.

Šiame straipsnyje aptarsime populiariausių stogo dangų savybes ir pagrindinius veiksnius, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis stogo dangą, bei pateiksime ekspertų patarimų, kaip pasirinkti geriausią variantą.

Svarbiausi aspektai renkantis stogo dangą

Norint pasirinkti geriausią variantą, būtina atsižvelgti į tam tikrus aspektus. Toliau juos ir aptariame:

Stogo nuolydis

Renkantis stogo dangą svarbu atkreipti dėmesį į tai, koks yra jūsų stogo nuolydis ir minimalus stogo nuolydis, rekomenduojamas tam tikrai stogo dangai. Pagal nuolydį stogai skirstomi į šiuos tris tipus:

Labai plokšti stogai  – šių stogų nuolydis siekia tik iki 7 laipsnių. Tokiems stogams rekomenduojama prilydoma stogo danga. Plieniniai stogai nėra pats geriausias variantas tokiam nuolydžiui dėl to, kad gali kauptis kondensatas, taip ilgainiui gadindamas konstrukciją. Vis dėlto, kvalifikuoti ekspertai gali tinkamai įrengti tokią stogo dangą ir pasirūpinti geru vėdinimu, kuris padės išvengti drėgmės kaupimosi.

Plokšti stogai – tai stogai, kurių nuolydis varijuoja nuo 7 iki 14 laipsnių. Tokiam nuolydžiui netinkamas šiferis, skarda (nes gali laikytis vanduo), akmens skalūnas ir molinės ar betoninės čerpės. Tinkama stogo danga plokščiam stogui būtų plienas. 

Šlaitiniai stogai – tai visi didesniu nei 14 laipsnių nuolydžiu stogai. Dar skirstomi į vienšlaičius, dvišlaičius, trišlaičius, keturšlaičius ir daugiašlaičius stogus. Šlaitiniai stogai yra universaliausi, todėl ir stogo dangų pasirinkimas jiems kone neribotas. 

Pastato vietovė

Vieta, kurioje stovi ar yra statomas pastatas, taip pat gali daryti įtaką stogo dangos pasirinkimui.

Gyvenamųjų namų kvartale rekomenduojama atsižvelgti į tai, kokios aplinkinių namų stogų dangos ar bent jau spalvos. Taip jūsų kvartalas atrodys estetiškiau. Naujų namų kvartalai, kuriuos vysto vienas vystytojas, dažnai statomi su identiškomis stogo dangomis.

Pajūrio vietovėse puikiausiai pasitarnaus čerpiniai ar nendriniai stogai, pasižymintys tiek unikalia išvaizda, tiek atsparumu besikeičiančioms oro sąlygoms, drėgmei ir vėjui. Metalinė, skardinė stogo danga jūriniam klimatui netinka – dėl didelės drėgmės ji gali greičiau surūdyti.

Miške ar pamiškėje esantiems namams taip pat dėl savo natūralių savybių idealiai tiks nendrės, kurios prisitaikys prie aplinkos. Jei namą supa spygliuočiai, bituminės čerpės būtų netinkamas pasirinkimas dėl to, kad spygliai kaupiasi ant bitumo. Taip pat nerekomenduojami metaliniai, plieniniai stogai, kurie tokioje aplinkoje paprasčiausiai atrodys nenatūraliai.

Pastato tipas

Stogo konstrukcijos užduotis – atlaikyti kritulių apkrovą, todėl būtent nuo jos priklauso, kokio svorio stogo dangą galėsite pasirinkti. Vyrauja šie trys pagrindiniai namų tipai:

  • Mūrinis. Dėl tvirtų sienų mūriniam namui tinka visos stogo dangos, todėl pasirinkimą nulemia kiti faktoriai, kuriuos aptariame šiame straipsnyje. 
  • Rąstinis. Rąstiniams namams rekomenduojama rinktis sunkias stogo dangas, kurios galėtų namą šiek tiek „pasodinti“. Čerpės ir nendrės būtų puikūs pasirinkimai.
  • Karkasinis ar skydinis. Šiems namams priešingai – sunkios stogos dangos nėra rekomenduojamos. Karkasiniams ar skydiniams namams tinka šiferinė ar plieninė stogo danga.

Pastato paskirtis

Renkantis stogo dangą, svarbu atsižvelgti, kokios paskirties pastatui ruošiatės dengti stogą – ar tai gyvenamasis namas, komercinis pastatas, vasarnamis, o gal ūkinis pastatas? 

Dengiant stogą gyvenamiesiems namams ir komerciniams pastatams rekomenduojama rinktis kokybiškiausias, ilgaamžiškiausias medžiagas. Renkantis stogo dangą ūkinės reikmės pastatams galima kreipti daugiau dėmesio į kainą ar išvaizdą, o ilgaamžiškumu rūpintis mažiau.

Svarbu paminėti, kad daugelis specialistų pritaria, kad ilgaamžiškumas didžiąja dalimi priklauso nuo įrengimo kokybės, todėl tai tik įrodo, kad rinktis profesionalius stogdengius gyvenamųjų ir komercinių pastatų stogų montavimui – būtina.

Jūsų biudžetas 

Svarbiausia netaupyti renkantis stogo dengimo specialistus, kadangi kokybiškas montavimas yra tiek pat svarbus, jei ne svarbesnis už pačią stogo dangą. Tinkamas įrengimas užtikrina, kad stogas tarnaus ilgai ir neatneš nenumatytų išlaidų ateityje.

Reikia atsižvelgti ir į tai, jog stogo dengimo kaina nelygi stogo dangos kainai. Stogo dengimo kainą sudaro ne tik pati stogo dangos medžiaga, tačiau ir papildomi elementai reikalingi stogo apskardinimui, lietaus nutekėjimo sistemos, stoglangiai, izoliacinės plėvelės. 

Taip pat stogo dengimo kaina priklauso nuo to, ar keičiama sena danga, ar dengiamas stogas naujai statomam pastatui. Be abejonės, į galutinę kainą įeina ir darbų kaina, todėl kuo jų apimtis didesnė – tuo brangiau kainuos stogo dangos įrengimas.

Konstrukcijos sudėtingumas

Įprastai kuo stogas sudėtingesnis, tuo daugiau kainuoja jo dengimas. Jei stogo konstrukcija sudėtinga ir stogas turi daug lūžių, lenktų paviršių, skarda dengti nepatartina – procesas bus sunkus ir truks ilgai, tai bus neekonomiškas sprendimas. 

Todėl tokiu atveju geriau rinktis mažesnių matmenų dangą, tokią kaip čerpės. Paprastiems stogams puikiai tiks skarda, šiferis. 

Dizainas

Žinoma, grožis ne visiems yra prioritetas, tačiau stogas neginčijamai daro didelę įtaką bendram vaizdui. Jis turėtų harmoningai derėti su bendru pastato fasadu, aplinka ir kitais architektūriniais sprendimais. 

Tiek betoninės, tiek keraminės čerpės pasižymi spalvų bei formų gausa, kurioje kiekvienas gali rasti sau priimtiną variantą. Trokštantiems ypatingo unikalumo, nendrės yra puikus pasirinkimas, neabejotinai išsiskiriantis iš visų kitų stogo dangų.

Svarbiausia – profesionalų pagalba

Vis dėlto, norėdami pasirinkti geriausią namo stogą, neapsieisite be ekspertų pagalbos. Būtent jie išklausys jūsų poreikių, įvertins jūsų projektą bei pasiūlys geriausią sprendimą, atitinkantį visus aukščiau išvardintus kriterijus. Kaip jau minėjome, šioje vietoje taupyti neverta, nes be profesionalios patirties ir įgūdžių netinkamai išsirinkus ar sumontavus stogo dangą tai gali skaudžiai ir brangiai atsiliepti ateityje.

Populiariausios stogo dangos ir jų savybės

Pabaigai, trumpai apžvelkime lietuvių mėgiamus stogo dangų pasirinkimus ir jų ypatybes.

Čerpės – ilgaamžiškumo garantas

Stogo dengimas čerpėmis yra be abejonės vienas populiariausių ir universaliausių sprendimų. Kaip žinia, jų dizaino variacijų pasirinkimas bene didžiausias, tuo tarpu tarnavimo laikas taip pat vienas ilgiausių. 

Keraminės čerpės yra solidus pasirinkimas. Jos atrodo estetiškai bei yra labai patvarios. Taip pat nenusileidžia ir savo funkcionalumu – gera garso izoliacija ir atsparumu ugniai. Galite rinktis natūralią keraminių čerpių spalvą arba nudažyti savo pasirinkta spalva.

Betoninės čerpės yra kiek paprastesnis, dažnai pigesnis pasirinkimas. Jos gali greičiau prarasti spalvą ir reikalauti atnaujinimo, t.y. padažymo kas maždaug 15 metų. 

Svarbu paminėti, kad čerpės yra sunkesnė stogo danga, todėl tiks ne kiekvienai konstrukcijai.

Šiferis 

Beasbestis šiferis, kaip ir čerpės, yra sunkesnė stogo danga, kuri reikalauja atitinkamos konstrukcijos. Tačiau šiferio stogai puikiai tinka mūsų klimatui, gerai izoliuoja garsą ir yra palyginti pigūs. 

Montuojant šią stogo dangą būtina įrengti apsauginę plėvelę nuo kritulių siekiant išvengti pažeidimų ilgainiui. Taip pat šiferio spalva gali šiek tiek nublukti, todėl tai anaiptol nėra tinkamas pasirinkimas tiems, kuriems dizainas – vienas didžiausių prioritetų.

Skarda – greita ir efektyvu

Skardiniai stogai labai populiarūs Lietuvoje, didžiąja dalimi dėl savo palyginti paprasto montavimo ir lengvumo. Gyvenamųjų namų stogams dažniausiai naudojami skardos lakštai ir skardos plokštės su užlanku, gaminamos iš plieno ir padengiamos cinko ir poliesterio danga. Taip pat skarda yra ganėtinai nebrangi medžiaga. 

Visgi skarda nėra tokia atspari karščiui kaip kitos stogo dangos, todėl reikia skirti ypatingą dėmesį stogo konstrukcijos ventiliacijai. Taip pat, nekokybiškai sumontavus skardinį stogą, tvirtinimo vietose gali pratekėti vanduo, taip ilgainiui pažeisdamas konstrukciją. Taigi, būtina užtikrinti skardinio stogo sandarumą. 

Nendrės – unikalu ir kokybiška

Nendrinė stogo danga yra puikiomis izoliacinėmis savybėmis pasižyminti, unikaliu dizainu išsiskirianti danga. Tai puikiai pajūrio klimatui tinkanti medžiaga. Nendriniai stogai yra ypatingai patvarūs, o kokybiškai nendrėmis padengtas stogas gali tarnauti net iki 80 metų. Vienintelė užduotis, kurią pastoviai reikia atlikti, tai impregnuoti ugniai atspariu skysčiu. 

Bituminė danga

Ši danga plačiausiai naudojama didelio ploto plokščių stogų dengimui, būdingų pramoniniams pastatams.

Visgi iš bitumo gaminamos ir čerpelės, kurios naudojamos ir gyvenamųjų namų stogams. Tiesa, šlaitiniams, kurių nuolydis virš 12 laipsnių. Šios čerpės yra ganėtinai lengvos, bet po jomis būtina įrengti OSB plokštes arba lentų paklotus. Bituminės čerpės dažniausiai įrengiamos sudėtingesniuose stoguose.

Žinoma, išvardinome populiariausias stogo dangas, tačiau yra ir kitų, neretai naudojamų ir puikiomis savybėmis pasižyminčių stogo dangų, tokių kaip banguoti lakštai. Kaip jau minėjome, kvalifikuoti specialistai jus geriausiai pakonsultuos ir padės išsirinkti tinkamiausias stogo dangų galimybes jūsų namui. 

Reikia pagalbos įgyvendinant jūsų projektą?

Susisiekite su mumis ir aptarsime visus su projektu susijusius klausimus.