Polikarbonato lakštai yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori džiaugtis natūralia šviesa, tuo pačiu užtikrindami apsaugą nuo kritulių ar vėjo. Šiandien tai yra viena plačiausiai statybose naudojamų medžiagų. Polikarbonato lakštai pasižymi paprastu montavimu ir lengvu formavimu, todėl yra ypač mėgstami stogdengių.
Sparčiai populiarėja permatomos terasų ir pavėsinių stogo dangos, todėl polikarbonatas joms puikus pasirinkimas. Polikarbonatas kaip plastikas pasižymi stipriu, dideliu atsparumu smūgiams, temperatūrų pokyčiams ir ultravioletiniams spinduliams.
Polikarbonatas gali būti naudojamas ir vertikalioms dangoms, sienoms ir pertvaroms. Tai gali būti puiki apsauga nuo vėjo ar tarnauti kaip oranžerijos danga.
Polikarbonato dangos savybės
Polikarbonatas yra lengva, tačiau itin tvirta medžiaga, kuri pasižymi ypač dideliu smūginiu atsparumu. Palyginti su stiklu, polikarbonatas yra net 50 kartų tvirtesnis. Taip pat ši medžiaga atspari mechaniniam poveikiui, todėl ją sunku pažeisti net stipriam vėjui, krituliams bei temperatūrų pokyčiams.
Tiesa, polikarbonato lakštai gali būti ne tik skaidrūs, bet ir spalvoti. Viena dažniausių lakštų spalvų yra bronza, taip pat galite rinktis sidabrinės spalvos lakštus.
Toks spalvų pasirinkimas suteikia galimybę šią dangą pritaikyti prie namo fasado ir pasirinkti norimą šviesos pralaidumo lygį. Geriausią šviesos pralaidumą užtikrina permatoma (skaidri) polikarbonato danga, tuo tarpu tonuoti lakštai praleidžia perpus mažiau šviesos.
Lakštai gali būti tiesūs arba banguoti.
Polikarbonato savybės:
- Atsparumas temperatūrų pokyčiams
- Atsparumas smūgiams
- Atsparumas atmosferos veiksnių poveikiui
- Nepraleidžia drėgmės
- Nedega atvira liepsna
- Geros izoliacinės savybės
- Nepraleidžia ultravioletinių spindulių
- Lengvai formuojamas
- Ilgalaikė garantija
Polikarbonato tipai
Polikarbonato lakštai gali būti skirtingų storio. Kiekvienas jų tinkamas skirtingoms reikmėms. Polikarbonatas skirstomas į monolitinį ir kanalinį.
Monolitinis polikarbonatas
Monolitinis polikarbonatas – tai aukštos kokybės vieno sluoksnio polimeras pagamintas ekstrudiniu būdu. Jis pasižymi ypač aukštu smūginiu atsparumu net ir prie žemų temperatūrų. Monolitinis polikarbonatas mechaniškai tvirtas ir atsparus ultravioletiniams spinduliams. Tai dažnas pasirinkimas balkonams, šiltnamiams ir oranžerijoms.
Taip pat monolitinis polikarbonatas plačiai naudojamas statybos, pramonės, apsauginių priemonių gamybos ir reklamos gamybos sektoriuose.
Kanalinis polikarbonatas
Kanalinis polikarbonatas – tai plačiai naudojamas polimeras stogų ir sienų konstrukcijose. Ši medžiaga turi gofruotą formą, todėl yra neįtikėtinai atspari smūgiams ir ženkliai tvirtesnė už stiklą. Dėl paprasto montavimo tai ypač mėgiamas polikarbonato variantas.
Ši medžiaga tinkama šiltnamių statybai, kadangi ji išsklaido šviesą, praleidžia šilumą, ir apsaugo nuo ultravioletinių spindulių, taip sudarydama puikias sąlygas augalams augti. Taip pat tai pamėgtas pasirinkimas stoginių, pavėsinių, oranžerijų ar baseinų dangai. Terasų stoguose ši medžiaga taip pat naudojama.
Kanalinis polikarbonatas gali būti skirtingo storio:
4 mm ir 6 mm – šie lakštai neužtikrina pakankamos didesnių konstrukcijų apsaugos, todėl dažniau naudojami pagalbinėms reikmėms, pavyzdžiui kaip pakalimai ar balkono apsauginiai barjerai.
10 mm ir 16 mm – dar žinomi kaip dvisluoksniai ar trisluoksniai polikarbonato lakštai. Jie pasižymi puikiu atsparumu smūgiams ir idealiai tinka tokiems projektams kaip pavėsinės, stoginės ir terasos.
25 mm ir 36 mm – tai storiausi polikarbonato lakštai, pasižymintys didžiausiu patvarumu ir atsparumu smūgiams. Jie puikiai tinkami oranžerijoms ir garažų stoginėms.
Priedai polikarbonato montavimui
Norint užtikrinti kanalinių polikarbonato plokščių ilgaamžiškumą, būtina jas tinkamai sumontuoti. Tam reikalingi specialūs priedai, tokie kaip varžtai su tarpinėmis, kvėpuojanti lipni juosta ir polikarbonatiniai profiliai galų užsandarinimui. Be šių priedų plokštėms gali trūkti sandarumo, o kanaluose pradėti kauptis purvas ir kondensatas.
Polikarbonato montavimo priedai:
- U, H polikarbonato profiliai
- Polikarbonato sujungimo sistemos
- Kvėpuojanti lipni juosta
- Tvirtinimo elementai
- Tvirtinimo varžtai
- Sujungimo profiliai
- Užbaigimo profiliai
Polikarbonato lakštų montavimas
Nors polikarbonato lakštų montavimas palyginti nesudėtingas procesas, norėdami užtikrinti ilgaamžiškumą, privalote užtikrinti, kad lakštai sumontuoti kokybiškai. Tai geriausiai atliks patyrę profesionalai, todėl šioje vietoje taupyti nerekomenduojame. Kokybiškas šios stogo dangos įrengimas padės išvengti nenumatytų išlaidų ateityje.
Polikarbonato montavimas vyksta tokia tvarka: dar prieš keliant lakštus ant stogo nuo jų pašalinama apsauginė plėvelė. Tuomet lakšto priekyje ir gale klijuojama polikarbonato juosta, kuri užtikrina, kad į griovelius tarp lakštų nepatektų vabzdžiai, dulkės ir drėgmė. Lakštas dedamas ant stogo.
H sujungimo profilis sudrėkinamas vandeniu arba stiklo valikliu, kad lengviau slystų. Visas profilis sustumiamas tarp lakštų ir paliekamas maždaug pusantro centimetro tarpelis užbaigimo aliuminio profiliui.
Galiausiai polikarbonato lakštai tvirtinami varžtais su tarpinėmis. Tarpinė tinkamai užsandarina angą, kad į ją negalėtų patekti drėgmė.
Kaip laikyti polikarbonato lakštus?
Polikarbonato lakštus reikia laikyti sausoje, vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Rekomenduojama juos apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kritulių, per didelės drėgmės, purvo ir mechaninių apkrovų. Polikarbonato lakštus reikėtų laikyti ant plokščio paviršiaus ir nepalikti ant atvirų kilnojamųjų platformų.
Polikarbonato dangos priežiūra
Polikarbonato ilgaamžiškumą gali užtikrinti ne tik kokybiškas montavimas, bet ir tinkama priežiūra. Rekomenduoja reguliariai nuplauti ir nuvalyti polikarbonatą, kad šis nepradėtų samanoti, nesikauptų pelėsis ir kiti nešvarumai. Nevalomas polikarbonatas ilgainiui gali nublukti ir prarasti savo estetinę išvaizdą.
Kanalinio polikarbonato atveju būtina išvalyti ir lakštų kanalus, kadangi jie puiki terpė nešvarumams kauptis.