Ventiliuojamas fasadas, dar žinomas kaip pakabinamas fasadas, yra nepakeičiamas sprendimas tiems, kurie nori užtikrinti maksimalų patvarumą bei šilumos efektyvumą. Nors šis fasado tipas dažniau įrengiamas komercinės ir visuomeninės paskirties pastatuose, tai neabejotinai tinkamas, ekonomiškas sprendimas ir gyvenamiesiems namams.
Dėl savo naudingų savybių vėdinamos fasadų sistemos laikomos pačiomis „švariausiomis“ Europoje, kadangi jos, priešingai nei alternatyvos, yra atsparios bet kokiems pažeidimams, oro sąlygoms, ugniai ir kitiems reiškiniams, kurie įprastai kelia grėsmę fasadams. Taip pat ant šių sistemų galima įrengti praktiškai bet kokias apdailos medžiagas.
Šiame straipsnyje plačiau aptarsime ventiliuojamo fasado privalumus ir įrengimo subtilybes, vėdinamo fasado medžiagas, taip pat atsakysime į dažniausiai kylančius klausimus apie šį fasado tipą.
Ventiliuojamo fasado sistemų privalumai
Ventiliuojamas fasadas leidžia pagerinti oro cirkuliaciją ir drėgmės judėjimą. Vienas ryškiausių ventiliuojamo fasado privalumų yra energinis efektyvumas. Išorinė apdailos danga saugo fasadą nuo kritulių ir mechaninio poveikio.
Taip pat tarp šios dangos ir izoliacinio sluoksnio suformuojamas oro tarpas, kuris sukuria šilumos barjerą. Tai didina šilumos efektyvumą ir mažina energijos sąnaudas, todėl name galima mėgautis komfortabilia temperatūra bei sutaupyti pinigų vėdinimui ir šildymui.
Ventiliuojami fasadai taip pat puikiai žinomi dėl atsparumo drėgmei. Oro tarpas leidžia greičiau išgaruoti drėgmei ir užkerta kelią pelėsio bei grybelio susidarymui, kurie gali pažeisti konstrukciją ir kelti pavojų sveikatai. Vanduo ir sniegas nuteka žemyn, todėl nesusidaro sąlygos kauptis kondensatui. Tai didina pastato ilgaamžiškumą bei yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl ventiliuojami fasadai Europoje vadinami pačiu higieniškiausiu pasirinkimu.
Kitas ventiliuojamų fasadų privalumas yra jų estetinis patrauklumas. Tokio tipo konstrukcija leidžia naudoti įvairias medžiagas ir apdaila, todėl galima sukurti unikaliu dizainu išsiskiriančius pastatus. Be to, dizaino galimybių lankstumas reiškia, kad ventiliuojami fasadai gali būti pritaikyti prie bet kokio architektūrinio stiliaus ar pastato tipo.
Taip pat ventiliuojamas fasadas atlieka apsauginio ekrano nuo saulės funkciją – tiesioginė šiluma negali skverbtis per išorinę sieną. Tuo tarpu žiemą lygiai taip pat konstrukcija saugo nuo šalčio ir kritulių, todėl siena negali įšalti, o rasos taškas išoriniame termoizoliacijos sluoksnyje užtikrina, kad vidinė siena išliktų sausa.
Kiti privalumai yra gera garso izoliacija bei paprastas montavimas, nepriklausantis nuo oro sąlygų. Tinkuojamą fasadą žiemą įrengti būtų praktiškai neįmanoma, visgi ventiliuojamo fasado montavimo darbus galite atlikti bet kuriuo metų laiku.
Išorinė danga, naudojama ventiliuojamo fasado užbaigimui, dar kitaip vadinama ekranu nuo lietaus. Šioms plokštėms keliami ypač dideli atsparumo drėgmei, šalčiui, cheminėms medžiagoms ir ugniai reikalavimai.
Kaip veikia vėdinimo funkcija?
Ventiliuojamo fasado sistema susideda iš dviejų skirtingų fasado sluoksnių, kuriuos skiria oro tarpas. Šis tarpas neleidžia prasiskverbti lietaus vandeniui ir išsklaido vandens garus iš vidaus į išorę. Nors išorinė danga daugiausia apsaugo nuo lietaus ir vėjo, oro tarpas tarp atitvarinės konstrukcijos ir išorinės dangos atlieka svarbų vaidmenį ventiliuojamo fasado sistemoje.
Dėl temperatūrų skirtumo išorinėje ir vidinėje atitvarinės konstrukcijos pusėse susidaro temperatūrų skirtumas tarp apdailos plokštės paviršiaus ir oro ertmės už jos.
Tai veikia kaip kamino efektas – oro slėgis padidėja, todėl oro srautas juda aukštyn. Taip iš laikančiosios sienos ir termoizoliacinės medžiagos pasišalina kondensatas ir drėgmė. Šilumos nuostoliai apšiltinimo sluoksnyje, kadangi šis gaminamas iš vandens neįgeriančių ir vandens garams pralaidžių medžiagų.
Taip pat oro tarpas savaime veikia kaip temperatūros barjeras. Jame oro temperatūra pora laipsnių aukštesnė nei išorėje.
Kaip tinkamai suprojektuoti ventiliacinį tarpą?
Projektuojant fasado konstrukcijas su oro (ventiliaciniu) tarpu svarbiausia išlaikyti pusiausvyrą, kuri užtikrintų efektyvią ir netrukdomą oro cirkuliaciją visame sienos paviršiuje. Oro tarpo plotis turėtų svyruoti nuo 40 iki 100 mm. Vakarų Europos šalyse jis paprastai siekia 25-50 mm. Siauresnis tarpas gali padėti sutaupyti tvirtinimo medžiagų.
Vis dėlto, jei dėl tvirtinimo klaidų ar sienų nelygumų izoliacinė medžiaga liečiasi su apdailos plokštėmis, tai gali pakenkti ventiliuojamo fasado efektyvumui. Kita vertus, pernelyg didelis oro tarpas taip pat nerekomenduojamas.
Jei ventiliacinis tarpas viršija 100 mm, gali susidaryti stiprus skersvėjis, kuris sumažina pastato priešgaisrinę saugą, padidina izoliacinės medžiagos vėdinimo tikimybę ir gali sukurti nepageidaujamus garsus, tokius kaip ūžimas vamzdyje.
Kokia medžiaga geriausia apšiltinti ventiliuojamą fasadą?
Akmens vata dažnai profesionalų siūloma kaip geriausia termoizoliacinė medžiaga ventiliuojamam fasadui apšiltinti dėl keleto savybių. Pirma, akmens vata pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis. Ji ženkliai mažina šilumos perdavimą per atitvarinę konstrukciją, taip sumažindama reikalingą energijos kiekį šildymui ir vėdinimui.
Antra, akmens vata yra nedegi ir turi aukštą lydymosi temperatūrą, o tai sumažina gaisrų riziką. Tai ypač svarbu ventiliuojamų fasadų kontekste, kadangi užkerta kelią ugnies plitimui tarp aukštų.
Taip pat akmens vata garsėja puikiomis garso izoliacinės savybės. Tankūs akmens vatos pluoštai padeda sugerti ir slopinti triukšmą, taip užtikrinant tylią, komfortabilią aplinką.
Galiausiai akmens vata pasižymi dideliu garų pralaidumu ir yra atspari drėgmei. Kadangi ventiliuojami fasadai efektyviai valdo drėgmę, norint išlaikyti ilgalaikį fasado sistemos veikimą, labai svarbu naudoti drėgmei atsparią termoizoliacinę medžiagą.
Šiltinimo medžiagos sluoksnio storis parenkamas atsižvelgiant į laikančiojo karkaso medžiagų tipą. Norint priimti geriausią sprendimą renkantis termoizoliacinę medžiagą, būtina pasikonsultuoti su ekspertais. Šiuo klausimu jums taip pat gali padėti mūsų komanda.
Kokias medžiagas rinktis ventiliuojamo fasado apdailai?
Apdailos medžiagos ventiliuojamam fasadui privalo atitikti tam tikrus reikalavimus. Svarbiausia įsitikinti, kad jos gali tinkamai apsaugoti fasadą nuo ultravioletinių spindulių, kritulių ir vėjo poveikio ir pažeidimų. Žemiau pateikiame populiariausius pasirinkimus:
Mediena
Tai laikui nepavaldi medžiaga, kuri suteikia fasadui natūralumo ir estetinio grožio. Taip pat ji pasižymi termoizoliacinėmis savybėmis. Visgi mediena yra kone mažiausiai atspari aplinkos poveikiui, todėl ją reikia dažnai valyti, šalinti samanas, reguliariai impregnuoti.
Panaši alternatyva gali būti termomediena, kuri apdorojama garais ir karščiu, todėl yra ilgaamžiškesnė, atsparesnė aplinkos poveikiui.
Skarda
Skarda yra viena lengviausių dangų, todėl ją sąlyginai paprasta montuoti. Skardinių plokščių ar kitų profilių įrengimui nereikalinga speciali įranga, o montavimo procesas gali trukti tik kelias dienas, priklausomai nuo fasado konstrukcijos sudėtingumo, ploto, pasirinktos dangos ir kitų parametrų.
Su ekspertų pagalba galima greitai rasti geriausią sprendimą atsižvelgiant į jūsų poreikius ir projekto subtilybes.
Keramika
Keramikos apdaila ventiliuojamus fasadus dengti renkasi tie, kuriems svarbus solidus įvaizdis. Keraminės ar akmens masės plytelės išsiskiria savo spalvų ir formų pasirinkimu. Akmens masės plytelės tvirtos, patvarios, atsparios krituliams bei temperatūros pokyčiams – kitaip tariant, atitinka visus fasado medžiagoms keliamus reikalavimus.
Plastikas
Plastikinės dailylentės įprastai pasirenkamos mediniams ar karkasiniams namams su ventiliuojamu fasadu. Šias dailylentes galima naudoti tiek iš vidaus, tiek iš išorės apšiltintoms konstrukcijoms. Plastikinės dailylentės nėra pats patvariausias pasirinkimas, kadangi ilgainiui plastikas linkęs prarasti didžiąją dalį savo savybių, o nekokybiškos plastiko plokštės gali pakeisti formą ir išvaizdą.
Metalas
Svarbu turėti omenyje, kad kintant temperatūrai, gali kisti ir metalo tūris. Todėl būtina tinkamai įrengti metalines plokštes, kad užtikrintumėte estetišką, tvarkingą vaizdą ir išvengtumėte problemų ateityje.
Galimos klaidos ir kaip jų išvengti
Netinkamai pasirinktos apdailos plokštės ar plytelės gali atrodyti pigiai bei gadinti bendrą pastato vaizdą. Žinoma, aukštos kokybės, unikalaus dizaino plokštės, tikėtina, kainuos brangiau, tačiau šioje vietoje taupyti neverta.
Tinkama apdaila padės išvengti nenumatytų išlaidų ateityje (kai dėl prastos kokybės ar vaizdo norėsite ją kaip įmanoma greičiau pakeisti ar taisyti), taip pat tai užtikrins ilgaamžiškumą.
Šilumos izoliacijai užtikrinti būtina ne tik tinkamai suprojektuoti ventiliuojamas sistemas ir pasirinkti aukštos kokybės medžiagas karkasui ir apšiltinimui, bet ir kokybiškai viską sumontuoti.
Pasitaiko situacijų, kai susidaręs skersvėjis oro tarpe skverbiasi pro termoizoliacinę medžiagą, taip didindamas šilumos nuostolius užuot juos sumažinęs. Taip pat netinkamai įrengtame karkase gali susidaryti šilumos tiltai.
Verta žinoti, kad palyginti su tinkuojamomis sistemomis, ventiliuojamų fasadų atveju sudėtinga apšiltinti sunkiai prieinamas vietas, tokias kaip angų kraštai, smulkios detalės, ar plotai su daug angų. To pasekoje gali susidaryti dideli apdailos plokščių nuostoliai. Kad to išvengtumėte, būtina šiuos darbus patikėti patyrusiems specialistams.
Ventiliuojamo fasado kaina
Ventiliuojamo fasado kaina daugiausia priklauso nuo pasirinktų medžiagų ir namo tipo. Tam tikrais atvejais didžiąją kainos dalį gali sudaryti ventiliuojamo fasado apdaila.
Jei norite sužinoti tikslią kainos sąmatą, kreipkitės į mus. Mūsų specialistai jus pakonsultuos, apžiūrės ir įvertins projektą bei padės išsirinkti tinkamiausias medžiagas, atitinkančias jūsų poreikius ir techninius reikalavimus.