Plokščias stogas, dar žinomas kaip sutapdintas stogas, yra kone horizontali, mažai palinkusi stogo konstrukcija, kuri Lietuvoje ir visame pasaulyje išpopuliarėjo dėl jo funkcionalumo ir modernios išvaizdos. Toks stogas yra idealus sprendimas tiems, kurie turi ribotą plotą, bet siekia jį išnaudoti maksimaliai.
Tiesa, plokščias stogas nėra visai plokščias. Plokšti stogai turi minimalų, plika akimi sunkiai pastebimą nuolydį, kuris gali siekti kelis laipsnius. Jis reikalingas tam, kad vanduo nesikauptų ant stogo, taip ilgainiui pažeisdamas stogo konstrukciją, bet nutekėtų į kritulių surinkimo sistemas.
Šiame straipsnyje aptarsime plokščiojo stogo privalumus, tipus, medžiagas, taip pat montavimo ir priežiūros rekomendacijas. Taip pat apžvelgsime esminius skirtumus tarp plokščių ir kito bene labiausiai paplitusio Lietuvoje stogų tipo – šlaitinių stogų.
Plokščio stogo privalumai
Plokščias stogas pasižymi keletu privalumų. Visų pirma, tai šiuolaikiškas pasirinkimas, dažnai naudojamas naujos statybos namams ir ypač mėgiamas tų, kuriems estetika ir modernumas – pirmoje vietoje. Plokščias stogas leidžia sukurti minimalistinį dizainą, kuris neapkrauna stogo ir nekrenta į akį.
Vienas iš pagrindinių pliusų yra efektyvus pastogės erdvės panaudojimas. Plokščias stogas leidžia sukurti papildomas erdves, tokias kaip terasos ar želdiniai stogai, taip pat gali būti naudojamas statyti saulės kolektorių sistemoms. Tai suteikia galimybę efektyviau išnaudoti pastato plotą ir praturinti jo funkcionalumą.
Taip pat plokščias stogas yra ekologiškas sprendimas, pasižymintis energetiniu efektyvumu. Modernios medžiagos, iš kurių gaminami plokšti stogai bei montavimo technologijos užtikrina geresnę šilumos izoliaciją, sumažina šilumos nuostolius ir leidžia taupyti energiją. Ant plokščio stogo įrengti želdiniai gali prisidėti prie miesto žaliųjų plotų didinimo ir aplinkos kokybės gerinimo.
Plokščio stogas apšiltinimas lyginant su kitais stogų tipais taip pat yra paprastesnis. Taip išvengiami šalčio tiltai ir lengviau pasiekiamas A+ klasės energinis naudingumas.
Be to, plokščią stogą gan paprasta sumontuoti ir prižiūrėti. Kadangi stogo nuolydis mažesnis, stogdengiams lengviau atlikti įrengimo darbus, o vėliau – prižiūrėti bei poreikiui esant remontuoti tokį stogą. Žinoma, plokščio stogo įrengimas vis tiek reikalauja specialių įgūdžių ir žinių, todėl visais atvejais šią užduotį reikėtų patikėti profesionalams.
Medžiagos, naudojamos plokščių stogų dangoms
Pagrindinis plokščio stogo dangos tikslas – hidroizoliacija, t.y. apsauga nuo drėgmės. Nors plokščias stogas turi šiokį tokį nuolydį, padedantį nutekėti vandeniui, vis dėlto būtent danga atlieka pagrindinį vaidmenį siekiant užkirsti drėgmės prasiskverbimą į vidų.
Plokščių stogo dangų pasirinkimas gana platus. Plačiausiai naudojamos stogo dangos yra:
- Prilydoma bituminė danga
- PVC danga
- Danga užpilamos mastikos pavidalu
- Daugiasluoksnės plokštės
- Savaime limpanti bituminė danga
- EDPM danga
Kokia stogo danga tinkamiausia jūsų plokščiam stogui priklauso nuo techninių reikalavimų ir jūsų poreikių. Plokščias stogas laikomas ekonomišku sprendimu, kadangi dėl mažesnio ploto jam reikalingas mažesnis stogo dangos kiekis. Be to, dėl paprastesnės konstrukcijos, jis montuojamas greičiau.
Renkantis stogo dangą taip pat svarbu atsižvelgti į klimatą, biudžetą ir kitus veiksnius. Vienas dažnesnių pasirinkimų permainingų oro sąlygų vietovėse yra PVC danga, kuri laikoma viena pažangiausių ir ilgaamžiškiausių hidroizoliacinių stogo dangų. Ji lengva, tinka įvairaus tipo stogams bei puikiai išlaiko savo savybes net per didžiausius temperatūrų svyravimus.
Visgi geriausias būdas išsirinkti stogo dangą yra konsultuotis su stogo ekspertais, kurie tinkamai įvertins jūsų projektą bei atsižvelgdami į jūsų poreikius pasiūlys geriausią sprendimą.
Plokščio stogo įrengimo ir priežiūros rekomendacijos
Profesionalių specialistų pasirinkimas yra esminis veiksnys, siekiant užtikrinti kokybišką plokščio stogo montavimą ir ilgalaikį jo tarnavimą. Techninių reikalavimų ir saugumo taisyklių laikymasis yra būtinas, kad užtikrintumėte stogo ilgaamžiškumą ir funkcionalumą. Tinkamai įrengtas plokščias stogas turėtų užtikrinti gerą vandens nutekėjimą ir išvengti stovinčio vandens susidarymo.
Reguliari priežiūra ir prevencija padeda išvengti problemų, kurios gali atsirasti dėl oro sąlygų, medžiagų senėjimo ar kitų veiksnių. Patikrinimo metu reikėtų apžiūrėti stogo paviršių, vandens nutekėjimo sistemas, stogo dangą ir kitas konstrukcijos dalis. Jei pastebimi pažeidimai ar kitos problemos, reikia nedelsiant kreiptis į specialistus, kad būtų atliktas stogo remontas.
Viena dažniausių plokščiųjų stogų problemų – „baseino efektas“, kai vanduo užsilieka ant stogo paviršiaus ilgiau nei 48 valandas ir taip užkemšamos nutekėjimo sistemos, todėl vanduo gali pradėti lietis per kraštus.
Dėl netinkamos priežiūros drėgmė gali prasiskverbti pro dangą ir taip pažeisti apšiltinimo ir garų izoliacijos sluoksnius. Tokiu atveju reikia renovuoti stogą visiškai išardant seną konstrukciją. Kad išvengtumėte tokių pasekmių, rekomenduojama reguliariai apžiūrėti stogą ir nedelsiant taisyti atsiradusius gedimus.
Plokščio stogo šiltinimas
Vienas svarbiausių plokščio stogo įrengimo etapų yra stogo apšiltinimas. Kadangi plokščią stogą gerokai labiau veikia drėgmė, į vidų gali prasiskverbti ir šaltis. Kad to išvengtumėte, būtina įrengti šilumos izoliacinį sluoksnį.
Šiltinimo darbus taip pat verta patikėti profesionalams, kadangi jie reikalauja įgūdžių ir ypatingo kruopštumo. Plokščio stogo konstrukcijoje nėra gegnių, tarp kurių priešingu atveju dedama izoliacija ir tvirtinami kiti elementai. Dėl to taip pat sudėtingiau suformuoti oro vėdinimo tarpus.
Vis dėlto plokščio stogo apšiltinimo kaštai neturėtų būti didesni nei kitų stogo tipų, kadangi plokšti stogai yra mažesnio ploto.
Plokščio ir šlaitinio stogo skirtumai
- Stogo dangų pasirinkimas. Šlaitinio stogo dangų spalvų, medžiagų ir tipų pasirinkimas didesnis – galite rinktis iš įvairiausių tradicinių dangų, tokių kaip skarda, čerpės, šiferis ar nendriniai stogai. Kiekvienai šių dangų būtinas tam tikras minimalus stogo nuolydis, kuris mažesnis nei plokščių stogų nuolydis.
- Erdvės efektyvumas. Plokščias stogas suteikia daugiau gyvenamosios erdvės. Vietoj tradicinės palėpės po šlaitiniu stogu, turite erdvę, kurios lubos sutampa su stogo plokštuma, todėl galite įrengti gyvenamąsias patalpas. Taip pat galite išnaudoti plotą ir ant stogo.
- Funkcionalumas. Plokščias stogas pasižymi platesniu funkcionalumu, kadangi galima plotą ant stogo išnaudoti želdiniams, saulės kolektoriams, terasoms.
- Ilgaamžiškumas. Kokybiškai įrengti šlaitiniai stogai gali tarnauti ilgiau nei plokšti stogai.
- Dizainas. Šlaitinis stogas gali tapti svarbi architektūrinė dalis, tuo tarpu plokščias stogas – visiškai nematomas, minimalistinis pasirinkimas.
- Montavimas ir priežiūra. Plokščią stogą lengviau sumontuoti ir prižiūrėti.
- Lietaus nutekėjimas. Ant plokščio stogo gali kauptis vanduo, kuris ilgainiui pažeidžia stogo dangą. Žiemos metu gali susidaryti ir stogo sluoksnis, kurį būtina pašalinti. Tuo tarpu dėl šlaitinio stogo nuolydžio vanduo lengvai nuteka nuo stogo.