Palėpės šiltinimas dažnai nustumiamas į apačią prioritetų sąraše. Tačiau tai anaiptol nėra procesas, į kurį galima numoti ranka. Priešingai – tinkamai apšiltinta palėpė gali ženkliai padidinti namo energinį efektyvumą, taip sumažindama jūsų šildymo sąskaitas ir užtikrindama tvarumą bei komfortą.
Tačiau ar verta apšiltinti palėpę, net jei ji negyvenama? Vienareikšmiškai taip. Per nesandarias vietas, dažnai per šlaitinio stogo sandūrą, šiluma išeina į lauką, taip sukeldama šilumos nuostolius. Todėl palėpę šiltinti apsimoka nepriklausomai nuo to, ar ją naudojate daiktų laikymui, ar gyvenimui, ar apskritai nežengiate kojos vidun.
Palėpės apšiltinimo privalumai
Visų pirma apžvelkime, kodėl apšiltinti palėpę verta. Pagrindiniai šilumos izoliacijos privalumai yra šie:
Energinis efektyvumas
Palėpės izoliacija veikia kaip barjeras, kuris sumažina šilumos perdavimą tarp lauko ir išorės, todėl neleidžia šiltam orui išeiti žiemos metu, o šilumai patekti į vidų vasarą. Išlaikant stabilią vidaus temperatūrą, jūsų šildymo ir ventiliacijos sistemoms tenka lengvesnė užduotis, o tai ilgainiui taupo energiją.
Padidėjęs energinis efektyvumas gali sumažinti šildymo sąskaitas – tinkama palėpės izoliacija gali sutaupyti nuo 10% iki 50% šildymo ir vėdinimo išlaidų, priklausomai nuo jūsų vietos klimato ir pasirinkto apšiltinimo tipo.
Didesnis komfortas
Palėpės izoliacija padeda palaikyti pastovią vidaus temperatūrą. Netinkamai izoliuotuose namuose dažnai atsiranda skersvėjų ir šaltų taškų, todėl ne tik išeikvojama energija, bet ir tam tikrose namo vietose leisti laiką tampa nekomfortiška. Tinkamas palėpės apšiltinimas užtikrina tolygų šilumos pasiskirstymą visoje jūsų gyvenamoje patalpoje tiek šaltuoju, tiek šiltuoju sezonu.
Garso izoliacija
Dažnai papildomas palėpės apšiltinimo pranašumas yra izoliacijos gebėjimas sugerti ir slopinti garsą. Izoliacinės medžiagos gali veikti kaip barjeras, kuris sumažina triukšmo perdavimą tiek iš išorinių šaltinių (pvz., eismo, kaimynų), tiek iš vidinių šaltinių (pvz., žingsnių, pokalbių).
Atsparumas drėgmei
Tinkamai atliktas palėpės apšiltinimas gali padėti išvengti su drėgme susijusių problemų, pvz., pelėsio ar grybelio susidarymo, kuris gali ne tik pažeisti stogo konstrukciją, bet ir kelti pavojų sveikatai. Sukurdama barjerą tarp jūsų gyvenamosios erdvės ir išorinės aplinkos, izoliacija padeda palaikyti tinkamą drėgmės lygį ir mažina kondensato susidarymo tikimybę jūsų palėpėje.
Palėpės šiltinimas biria pučiama vata
Biri pučiama vata gali būti kelių rūšių – ekovata (celiuliozės vata), akmens vata, stiklo vata ar medžio plaušo vata. Biri pučiama vata yra ekologiškas variantas, pagamintas iš celiuliozės, medienos pluošto ar kitų augalinės kilmės medžiagų. Ji apdorota ugniai atspariomis cheminėmis medžiagomis, todėl yra saugus pasirinkimas namų šiltinimui.
Tinkamos jūsų palėpei birios vatos pasirinkimas priklauso nuo jūsų poreikių bei nuo to, ar planuojate įrengti gyvenamąją erdvę. Geriausiai jums patars ir išsirinkti padės kvalifikuoti specialistai.
Šis izoliacijos būdas ženkliai sumažina triukšmą sklindantį iš išorės. Taip pat naudojant birią pučiamą vatą yra lengviau pasiekti reikiamą šiluminę varžą mažesnėmis sąnaudomis.
Palėpės šiltinimas poliuretano putomis
Poliuretano putos, dar kitaip žinomos kaip termovata, yra aukštos kokybės medžiaga, pagaminta iš chemikalų derinio, kuris maišant plečiasi ir sukuria vientisą, orui nepralaidų barjerą. Poliuretano putos būna dviejų tipų: atvirų ir uždarų porų.
Atvirų porų poliuretano putos turi mažesnę šiluminę varžą, tačiau yra lanksčiau panaudojamos ir gali būti ekonomiškesnis sprendimas. Tuo tarpu uždarų porų purškiamos putos užtikrina didesnę šilumos varžą ir padidina atsparumą drėgmei.
Poliuretano putos yra puikus pasirinkimas sunkiai prieinamose, sudėtingų konstrukcijų palėpėse. Jos puikiai prilimpa prie įvairių paviršių. Taip pat dėl geros garso izoliacijos poliuretano putos tinkamos naudoti palėpėje, kurioje ruošiamasi įrengti gyvenamąją erdvę.
Kaip užtikrinti apsaugą nuo drėgmės?
Patikimai apsaugai nuo drėgmės kaupimosi užtikrinti atliekamas garo izoliacinės plėvelės montavimas. Ši plėvelė užsandarina palėpę, stogą, grindis, sienas, perdangas ir kitas konstrukcijas, taip padėdama išvengti drėgmės, kondensato, pelėsio ar grybelio. Garo izoliacija reguliuoja drėgmės ir oro judėjimą tarp konstrukcijų ir yra viena svarbiausių dalių šiltinant stogą.
Kaip apšiltinti palėpę?
Jei palėpė negyvenama, šilumos izoliacija gali būti įrengta ant perdangos viršaus, t.y. atliekamas perdangos šiltinimas. Prieš tai įrengiamas vandens garų ir oro izoliacijos sluoksnis. Jei perdanga yra karkasinės konstrukcijos su medinėmis sijomis, gegnėmis ar tašais, palėpė apšiltinama izoliacine medžiaga užpildant tarpus tarp jų (pavyzdžiui, įpurškiama tarp gegnių).
Jei perdangos nėra, ant sijų iš apačios būtina pritvirtinti garo izoliacinę plėvelę ir sutvirtinti lotais, plokštėmis ar juostomis. Visais atvejais šilumos izoliacija turi tolygiai dengti visą palėpės plotą.
Vis dėlto, padengus tokią konstrukciją šilumos izoliacijos sluoksniu, ant jo vaikščioti nevertėtų. Jei būtina, rekomenduojama įrengti specialius takus praėjimui. Jei visgi planuojate palėpėje sukurti gyvenamąją erdvę, viena siūlomų alternatyvų būtų keisti konstrukciją ir įrengti vėdinamą palėpę su grindimis.
Svarbu žinoti, kad šilumos izoliacijos kokybė priklauso ne tik nuo pasirinktų medžiagų, bet ir įrengimo darbų kokybės. Norėdami tinkamai apšiltinti palėpę ir išvengti nenumatytų išlaidų ateityje, šiltinimo darbams atlikti rinkitės aukštos kvalifikacijos specialistus.