Rąstinio namo šiltinimas

Home » Rąstinio namo šiltinimas

Daugelis besirenkančių rąstinius namus vertina gamtos artumą, ekologiją ir jaukumą. Iš tikrųjų, rąstai labiau nei bet kuri kita statybinė medžiaga leidžia pasijusti arčiau gamtos. Visgi svarbu prisiminti, kad maksimaliam komfortui užtikrinti būtina pastovi temperatūra, todėl rąstinio namo šiltinimas turėtų būti vienas prioritetinių klausimų.

Tinkamai įrengta šilumos izoliacija padeda sumažinti energijos sąnaudas, pagerina gyvenimo komfortą ir užtikrina namo ilgaamžiškumą. Natūralu, kad visa tai teigiamai atsiliepia ir jūsų piniginei.

Vis dėlto kaip apšiltinti rąstinį namą yra viena didžiausių dilemų. Ar šiltinti iš vidaus, ar iš išorės? Kokias medžiagas pasirinkti? Į šiuos ir kitus su rąstinio namo apšiltinimu susijusius klausimus šiame straipsnyje ir atsakysime.

Kodėl reikia šiltinti rąstinį namą?

Vis dar pasigirsta nuomonių, kad rąstinis namas jau savaime yra šiltas ir papildomo apšiltinimo jam nereikia. Tačiau šis teiginys atkeliavo iš senesnių laikų, kai alternatyva rąstiniams namams buvo nebent plytinis namas, kuris iš tiesų buvo „šaltesnis“.

Nors ir rąstiniai namai turi begalę privalumų, jų šilumos izoliacija nėra tokia efektyvi, kaip moderniųjų statybinių medžiagų. Rąstinio namo R vertė (šiluminė varža) yra lygi 1.5-2, tuo tarpu šiuolaikinių išorinių sienų konstrukcijoms keliamas reikalavimas turėti ne mažesnę nei 5 šiluminę varžą. Taigi drąsiai galime teigti, kad rąstinio namo sienų varža nepakankama gyventi ir šildytis ekonomiškai.

Be energetinio efektyvumo, apšildžius rąstinį namą galima mėgautis ir papildomais privalumais, tokiais kaip:

  • Komfortas: Rąstinio namo šiltinimas padės išlaikyti pastovią komfortabilią temperatūrą visus metus. 
  • Drėgmės kontrolė: Tinkamai apšildžius namą, jis bus apsaugotas nuo drėgmės, kuri gali neigiamai paveikti medžiagų būklę, skatinti pelėsio atsiradimą, sukelti alergijas.
  • Ilgaamžiškumas: Rąstinių namų apšiltinimas padeda išlaikyti rąstų struktūrą ir prailgina pastato tarnavimo laiką, taip pat apsaugo nuo neigiamo aplinkos poveikio. 
  • Garso izoliacija: Apšiltinus rąstinį namą galėsite mėgautis geresne akustika, kadangi sumažės triukšmas iš išorės. Taip užtikrinsite ramybę ir privatumą savo namuose.
  • Gera investicija: Dėl geros šilumos izoliacijos namo vertė gali padidėti, o tai ilgainiui gali tapti svarbiu aspektu norint parduoti ar išnuomoti nekilnojamąjį turtą.

Ar būtina šiltinti rąstinį vasarnamį?

Tikėtina, kad priešingai nei gyvenamajame rąstiniame name, vasarnamyje laiką leidžiate tik šiltuoju metų sezonu, todėl natūraliai kyla klausimais, ar verta investuoti į rąstinio vasarnamio apšiltinimą.

Rąstinio namo konstrukcija ganėtinai sandari, todėl vasarą šiltinimo poreikis gali atrodyti minimalus, o užklupus šaltesniems orams puikiai pasitarnauja krosnis, galinti greitai įšildyti visą namą. 

Vis dėlto, jei planuojate vasarnamyje leisti laiką temperatūros stulpeliui nukritus arčiau ar net žemiau nulio, apie apšiltinimą tikrai verta pasvarstyti. 

Apšiltinus vasarnamį jame ne tik bus maloniau leisti laiką dėl padidėjusio sandarumo, bet taip pat jis mažiau įšals žiemos laikotarpiu. Be to, apšiltinimas gali padėti apsaugoti namą nuo vabzdžių ir kitų kenkėjų, kurie gali pažeisti rąstus.

Kaip šiltinti rąstinį namą – iš vidaus ar iš išorės?

Egzistuoja įvairios nuomonės dėl to, kuris būdas geresnis. Nerekomenduojama šiltinti namo iš išorės, nes taip šis praranda savo estetinį išvaizdą. Padengus termoizoliacinį sluoksnį reikia visą fasadą apkalti dailylentėmis ar kitais elementais.

Kita vertus, rąstinio namo šiltinimas iš vidaus atims šiek tiek erdvės ir jaukumo. Visgi tai dažesnis, laiko patikrintas pasirinkimas, kurį galima lengvai užbaigti vidaus apdaila.

Ekovata – geriausias pasirinkimas rąstiniam namui apšiltinti?

Kaip jau minėjome, rąstinių namų šilumos varža yra maža, tad pagrindinis tikslas yra ją padidinti. Tą padaryti galima apšiltinant rąstinį namą ekovata maždaug 10 centimetrų storiu. 

Ekovata yra organiška medžiaga, kuri visiškai nekenksminga sveikatai, ekologiška medžiaga, gaminama iš perdirbtos celiuliozės. Ji pasižymi tomis pačiomis savybėmis kaip ir natūralus medis – nekaupia savyje drėgmės, o išgarina ją į išorę. Dėl šio oro ir drėgmės pralaidumo ekovata laikoma „kvėpuojančia“, kaip ir rąstai.

Ekovata yra labai kokybiška termoizoliacinė medžiaga, kadangi ji nedega, nepūva bei užtikrina gerą garso izoliaciją. Dėka visų šių savybių ekovata yra puikus pagalbininkas norint užtikrinti jūsų namo ilgaamžiškumą, kadangi ji apsaugos nuo drėgmės ir neleis veistis grybeliui ar pelėsiui. 

Kaip apšiltinti namą ekovata?

Rąstinio namo šiltinimo ekovata darbų eiliškumas turėtų būti toks: rąstas, mineralinė vata, difuzinė plėvelė, oro tarpas, išorinė apdaila.

Norint apšiltinti namą ekovata jums reikalinga profesionalų pagalba, kadangi tai daug kruopštumo, žinių ir specialios įrangos reikalaujanti užduotis. Kvalifikuoti specialistai paruoš vertikalų karkasą atsižvelgdami į reikiamą termoizoliacinio sluoksnio storį. Įprastai tam naudojami mediniai tašai. Pavyzdžiui, jei ekovatos storis 6-12 cm, tai 5×5 cm mediniai tašeliai bus dedami ne daugiau kaip 60 cm atstumu vienas nuo kito. 

Tuomet ekovata užpildomi visi plyšiai ir tarpai, kol siena yra visiškai lygi, padengta vientisu besiūlės šilumos izoliacijos sluoksniu. Po to, būtina palaukti, kol ekovata nudžius. Tik jai nudžiuvus tvirtinamos impregnantu apdorotos medžio plaušo plokštės, kurios gali būti tinkuojamos garams laidžiu tinku.

Priklausomai nuo namo ploto, profesionalai gali apšiltinti jūsų namą net ir per vieną dieną, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ekovata gali džiūti ir iki 10 dienų, todėl bendras darbo laikas prasitęs. 

Rąstinio namo apšiltinimo ekovata kaina taip pat priklauso nuo pasirinktų medžiagų, namo ploto, konstrukcijos sudėtingumo ir darbo sąnaudų. Tikslią kainos sąmatą galite sužinoti pasikonsultavę su mūsų specialistais.

Ar akmens vata tinkama rąstinio namo apšiltinimui?

Rąstinio namo šiltinimui akmens vatos rinktis nerekomenduojama. Šią izoliacinę medžiagą sunku padengti ant nelygių paviršių, o kaip žinia rąstinio namo sienos yra banguotos. Dėl šios priežasties tarp rąstų liktų tarpai, pro kuriuos pūstų vėjas.

Taip pat akmens vata linkusi sugerti drėgmę, dėl kurios gali lengvai prarasti savo termoizoliacines savybes. Kad to išvengtumėte, apšiltinant rąstinį namą akmens vata reikėtų įrengti garo izoliacinę plėvelę, kuri apsaugotų nuo drėgmės patekimo į termoizoliacinį sluoksnį. Visgi garo izoliacija neleistų rąstinėms sienoms kvėpuoti, t.y. išleisti vidaus oro drėgmės į išorę. 

Dėl panašių priežasčių nerekomenduojama apšiltinti rąstinio namo ir putų polistirolu. Visų pirma, šios medžiagos nepavyks uždengti sandariai. Taip pat ji polistirolas nepraleidžia drėgmės, todėl rąstinėje sienoje gali kauptis kondensatas ir ilgainiui ją pažeisti. 

Rąstinio namo sienų šiltinimo etapai

Rąstinio namo apšiltinimas vyksta tokiais etapais:

  • Namo apžiūra. Prieš pradedant šiltinti namo sienas, būtina įvertinti namo būklę ir nustatyti galimas problemas, tokias kaip tarpai tarp rąstų, medienos pažeidimai ar drėgmė.
  • Ekspertų konsultacija. Aptarkite savo poreikius su šiltinimo specialistais, kurie padės pasirinkti tinkamiausią šiltinimo medžiagą ir apskaičiuos šiltinimo darbų sąmatą.
  • Konstrukcijų paruošimas. Prieš montuojant šiltinimo medžiagas, būtina padengti rąstus ir medines konstrukcijas specialiais preparatais, kurie saugo nuo kenkėjų, puvimo ir ugnies.
  • Šilumos izoliacijos montavimas. Pirmiausia, išdėstant tašus montuojamas medinis karkasas. Apšiltinimo medžiaga pilnai užpildomi tarpai tarp tašų. Izoliacinis sluoksnis turi priglusti prie vidinių karkaso dalių ir būti vienodo storio visame plote. Įrengiant kelis šilumos sluoksnius, medinis karkasas montuojamas skirtingomis kryptimis – vienas horizontaliai, kitas vertikaliai.
  • Garo izoliacinės plėvelės montavimas. Tarp gipso kartono plokštės ir termoizoliacinio sluoksnio įrengiama garo izoliacinė plėvelė, skirta apsaugoti sienas nuo drėgmės ir kondensato kaupimosi. 
  • Dedama apdaila. Montuojama vidaus ir išorės apdaila, poreikiui esant tinkuojami ir dažomi paviršiai.

Labai svarbu užtikrinti, kad rąstinis namas turi ir tinkamą ventiliaciją, leidžiančią medienai kvėpuoti ir užtikrinančią gerą oro kokybę namo viduje. 

Ką verta žinoti prieš šiltinant rąstinį namą?

Kad galėtumėte kokybiškai pasiruošti rąstinio namo apšiltinimui, pateikiame jums keletą patarimų:

Jei yra galimybė, nešiltinkite iškart po statybų

Visų pirma, nereikėtų rąstinio namo šiltinti tik pasibaigus statyboms. Rąstinių namų sienos linkusios „pasėsti“ apie kelis procentus aukščio, pvz. paprastų rąstų namas gali ilgainiui nusėsti apie 15 cm. Kartais gali siekti net ir 20 cm. Tai neišvengiamas natūralus procesas, kuris vyksta dėl rąstų džiūvimo. Nusėdimo laikas priklauso nuo rąstų matmenų, drėgmės bei rentimo technologijos ir gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų.

Jei yra galimybė, rekomenduojama po statybų šiek tiek palaukti, kad išvengtumėte šiltinimo sluoksnio pažeidimų, kurie gali atsirasti sėdimo metu.

Beje, apšiltinimo darbus galima atlikti ir žiemą. Svarbiausia pasirūpinti, kad drėgmė ir krituliai nepatektų į vidų.

Apšiltinkite grindis

Taip pat svarbu skirti dėmesio ne tik sienoms, bet ir grindims. Šaltos grindys gan dažnas reiškinys mediniuose namuose, todėl reikėtų apšiltinti ir jas. Tam patartina rinktis specialias medinėms grindims pritaikytas šiltinimo medžiagas. Vienas iš pavyzdžių būtų poliuretanas, kuri lengvai sukimba su šiltinimo sluoksniu ir pasižymi atsparumu apkrovoms. 

Pasirūpinkite stogo sandarumu 

Šiltas oras kyla į viršų, todėl būtent stogas neretai tampa ta vieta, pro kurią oras išeina ir susidaro šalčio tiltai. Norint to išvengti, būtina stogą užsandarinti, t.y. įrengti stogo apšiltinimą. Šioje vietoje nepatartina taupyti, todėl verta investuoti į kokybišką stogo šilumos izoliaciją bei patikėti šią užduotį profesionalams. Jei turite nenaudojamą palėpę, galima šiltinti perdangą, o ne patį stogą. Šiltinant medinių namų stogus dažniausiai naudojamas putplastis.

Investuokite į geros kokybės langus ir duris

Reikia nepamiršti, kad šilumos užsilaikymui patalpose įtaką daro ne tik sienos, lubos ir stogas, bet ir durys bei langai, taip pat ir stoglangiai. Prastos kokybės ar netinkamai sumontuoti langai ir durys dažnai yra viena šilumos nuostolių priežasčių, todėl prieš apšiltinant namą, verta įsivertinti, kaip gerai durys ir langai atlieka savo funkciją.

Visgi ši problema neturėtų atsirasti, jei sumontuoti plastikiniai langai ir šarvuotos durys. Kartais siekiant išlaikyti rąstinių namų autentiškumą įrengiami kitokie langai ir durys, pavyzdžiui, mediniai. Jei neplanuojate atsisakyti tokių autentiškų sprendimų, alternatyva gali būti langų stiklų pakeitimas storesniais ar plyšių tarp durų rėmų užkamšymas.

Kiek kainuoja apšiltinti rąstinį namą?

Rąstinio namo apšiltinimo kaina priklauso nuo pasirinktų šiltinimo medžiagų, konstrukcijos sudėtingumo, darbo sąnaudų. Tikslią kainos sąmatą šiltinimo įrengimo profesionalai galės apskaičiuoti įvertinę jūsų projektą bei išklausę poreikius. 

Nerekomenduojama apšiltinimo darbų atlikti patiems, kadangi ši užduotis reikalauja specialių žinių ir kruopštumo. Kokybiškai įrengtas apšiltinimas užtikrins namo ilgaamžiškumą ir padės išvengti nenumatytų išlaidų ateityje.

Reikia pagalbos įgyvendinant jūsų projektą?

Susisiekite su mumis ir aptarsime visus su projektu susijusius klausimus.